Wyjazd integracyjny do Kokotka

W dniach 5-7 października 2022 r. uczniowie liceum i technikum wraz z wychowawcami i ks. Łukaszem wybrali się na wyjazd integracyjny do Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku. Program był przebogaty, dostosowany do oczekiwań uczniów, ale też pełen niespodzianek po to, by mogli jak najlepiej się poznać.

Dzień 1.

Z samego rana wyruszyliśmy pociągiem, by podążać śladami naszych patronów. Na początek wzięliśmy udział w mszy świętej w przepięknym Kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Następnie przeszliśmy do nowoczesnego Muzeum Edyty Stein, powstałego w miejscu, w którym przed wieloma laty Św. Teresa Benedykta od Krzyża odwiedzała swoich dziadków – Courantów. Po krótkiej przerwie na małe co nieco udaliśmy się w pieszą, dwugodzinną wędrówkę ku Kokotkowi. Droga wiodła przez malowniczy las, pełen przeróżnych grzybów, zapachów natury i jesiennych barw. Na miejscu wzięliśmy udział w rozgrywkach sportowych pod nazwą „Szkolna Liga Mistrzów”. Zawody odbywały się w kilku konkurencjach: szachy, tenis stołowy, cymbergaj, piłkarzyki, osobno w kategorii dziewcząt i chłopców. W drużynach klasowych rozegraliśmy eliminacje turnieju gry w dwa ognie. Do uczniów ochoczo dołączyli nauczyciele.

Dzień 2.

Niektórzy z nas dzień rozpoczęli od mszy świętej. Następnie w przypadkowo dobranych grupach uczestniczyliśmy w warsztatach. Pod okiem pań psycholog i pedagog integrowaliśmy się i trenowaliśmy twórcze myślenie. Pan dr Dariusz Masłowski, reprezentując Politechnikę Opolską, zaproponował grę pt. „Akcje! Negocjacje!”, w której wcielaliśmy się w innowatorów, a zarazem inwestorów, tworząc rozwiązania w różnych działach logistyki i broniąc swoich pomysłów. Wymyśliliśmy naprawdę interesujące innowacje, w skład których wchodziły m.in.: automatyczny sortowacz śmieci dla gospodarstw domowych, interaktywny asystent robienia zakupów w sklepach stacjonarnych czy autonomiczny kurier. Po obiedzie rozegraliśmy grę terenową. Zadanie polegało na zlokalizowaniu ukrytych na terenie Niniwy emotikonek, a następnie przeniesieniu ukrytych pod nimi liczb do diagramu sudoku i rozwiązanie zadania. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z klasy 3A, która wykazała się nie tyle szybkością, ile umiejętnością pracy w zespole i cierpliwością w rozwiązywaniu zagadek matematycznych. Następnie wzięliśmy udział w debacie na temat naszych oczekiwań wobec Samorządu Uczniowskiego, który wkrótce wybierzemy. Zastanawialiśmy się nad konkretnymi rozwiązaniami, zgłaszaliśmy pomysły, rozważaliśmy kwestie finansowania działań na rzecz społeczności szkolnej. Na zakończenie intensywnego dnia wzięliśmy udział w dyskotece, podczas której zaprezentowaliśmy wspólny układ taneczny, wytrenowany pod okiem pani Ani Pytel i Zosi Honisch.

Dzień 3.

Rano ponownie wzięliśmy udział w mszy świętej. Do godzin popołudniowych trwały rozgrywki „Szkolnej Ligi Mistrzów”. Zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczono nagrody. Szczególnie interesujące okazały się wyniki gry w dwa ognie – 3. miejsce zajęli Nauczyciele, 2. miejsce Klasa 1a, natomiast podium należało do Klasy 3a. Wręczono również tytuł najlepszego zawodnika „SLM” – zasłużenie otrzymał go Adrian Kaczmarek z klasy 1a, który zaskoczył nas i jednocześnie zachwycił swoją sprawnością fizyczną i refleksem.

Trzy dni upłynęły w miłej, przyjaznej atmosferze. Pogoda szczególnie nam sprzyjała. Mieliśmy sporo czasu na międzyklasową integrację. Godzinami rozmawialiśmy, graliśmy w planszówki, spacerowaliśmy, wpatrywaliśmy się w urzekające widoki. Miejmy nadzieję, że wyjazdy integracyjne pozostaną już na zawsze piękną, szkolną tradycją.