Z wizytą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Uczniowie klas 1A i 2B wzięli uddział w lekcji bibliotecznej  pt. „Niedokończone opowieści”. Młodzież poznała bliżej fascynujący życiorys prekursora fantasy, J.R.R. Tolkiena – równie barwny jak mity i legendy, którymi pisarz się fascynował. Zajęcia przeprowadzone zostały częściowo w języku angielskim, częściowo po polsku. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak doszło do napisania „Hobbita” i że pisarz własnoręcznie zilustrował pierwsze wydanie. Byli pod wrażeniem skrupulatności i pracowitości autora, z jakimi stworzył kompletny i spójny świat Śródziemia, jego lingwistycznej pasji, ale też nietuzinkowej osobowości. Niektórych z nas zaskoczyła historia wielkiej miłości Lúthien i Berena, urocze listy do Mikołaja, fobia na tle pająków czy samozaparcie, z jakim wcześnie osierocony przez rodziców Tolkien walczył o stypendium na Oxfordzie. Przed nami kolejne wyjścia i spotkania czytelnicze z kryminałami Arthura Conan Doyle’a i Agathy Christie oraz literaturą gotycką XIX wieku i powieściami grozy.