Wycieczka klasy II LO do Wrocławia

W piątek (27 maja) klasa IIA wybrała się do Wrocławia. Miasto zwiedzaliśmy w strugach rzęsistego deszczu, ukryci pod parasolami. Przewodnik oprowadził nas po centrum szlakiem wrocławskich krasnali, przy okazji opowiadając o istotnych miejscach i zabytkach. Wiemy już, skąd we Wrocławiu wzięło się blisko 400 maleńkich figurek, kim był Major Fydrych i na czym polegał ruch Pomarańczowej Alternatywy. Odwiedziliśmy też Gmach Główny Muzeum Narodowego, gdzie przyglądaliśmy się rozmaitym muzealnym ciekawostkom i osobliwościom. Szczególne wrażenie wywołał strych budynku, na którym zgromadzono miedzy innymi imponujące zbiory szkła i ceramiki. Równie nowoczesne okazało się Muzeum Pana Tadeusza, w którym można obejrzeć oryginalny rękopis epopei Adama Mickiewicza. My skupiliśmy się jednak na świecie przedstawionym utworu, który omawialiśmy jeszcze w klasie ósmej. Powtórzyliśmy najważniejsze wiadomości z biografii wieszcza, ale też przyjrzeliśmy się z bliska staropolskiej kuchni, szlacheckim strojom i tradycjom. Geneza „Pana Tadeusza”, galeria postaci, wątek historyczny i narodowy – te wiadomości z pewnością wykorzystamy w przyszłości na maturze.