Seminarium Naukowe na UMK w Toruniu – wyjazd uczniów gimnazjum i liceum w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii

7 grudnia po południu grupa uczniów liceum i gimnazjum (zapalonych fizyków i członków Wirtualnej Akademii Astronomii) wyruszyła z Opola do Torunia na trzydniowe seminarium na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jako jedyni pasażerowie Polskiego Busa komfortowo dotarliśmy do Wrocławia. Tam, w oczekiwaniu na kolejny Polski Bus, większość spędziła czas na nauce. Po sześciu godzinach jazdy dotarliśmy do Bydgoszczy. Następnie odbyliśmy prawie godzinny nocny spacer na dworzec kolejowy.

W czwartek, 8 grudnia zwiedziliśmy FAMO (Fizyka Atomowa, Molekularna i Optyczna) na UMK. Znajduje się tam najdokładniejszy zegar atomowy w Polsce. Uczniowie zapoznali się z jego działaniem, opartym na mechanice kwantowej. Następnie uczestniczyliśmy w wykładzie „Dlaczego ciała spadają?” prowadzonym porywająco przez profesora Grzegorza Karwasza. Po wykładzie można było spróbować powtórzyć proste eksperymenty. Przed  otwarciem seminarium zwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika i toruńską, świąteczną Starówkę!

O 16.30 nastąpiła oficjalna inauguracja Seminarium, a następnie wysłuchaliśmy trzech wykładów: o nowych technologiach kształcenia, o modelach dynamicznych w fizyce i chemii oraz o wykorzystaniu transmediów.

Piątek – 9 grudnia – to dzień najbardziej intensywnych zajęć! Zaczęliśmy o 9.00 od wykładu „Fizyka z ludzką twarzą”. Wiemy teraz wiele o historii fizyki oraz o wybitnych, a nie zawsze znanych ogółowi fizykach (Fred Hoyle, Nikola Tesla). Nie mogło też zabraknąć informacji o Izaaku Newtonie.
Następnie porwał nas fascynujący wykład profesora Giliberti o fizyce w teatrze. Prof. Giliberti opowiedział o zrealizowanym w Mediolanie projekcie prezentowania zjawisk fizycznych w formie teatralnych spektakli! Kolejny wykład dotyczył ogniw słonecznych, ale nie sposób pominąć zajęć w gabinecie profesora G. Karwasza przeprowadzonych specjalnie dla naszej grupy w czasie przerwy „kawowej”. Proste, a zarazem fascynujące doświadczenia, które przybliżyły nam podstawy fizyki – prezentuję na zdjęciach.

Dla relaksu (od fizyki) i z obowiązku (Toruń, pierniki, święta) w piątek odwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika. Odbyły się warsztaty wypieku piernika, następnie zwiedziliśmy Muzeum, na zakończenie odebraliśmy wykonane własnoręcznie pierniki.

Trzy poobiednie godziny to kolejne wykłady i warsztaty na UMK. Poznaliśmy komputer jako przyrząd pomiarowy w eksperymentach fizycznych oraz prawie nieograniczone możliwości badawcze systemu RTL – SRD. Na zakończenie dnia dr Krzysztof Rochowicz poprowadził warsztaty: „Praktyczna astronomia w szkole” oraz pokazał „Co widać na niebie”.

W sobotę, 10 grudnia od 9 do 11 odbywały się warsztaty z dydaktyki fizyki prowadzone przez dr Andrzeja Karbowskiego i dr Krzysztofa Rochowicza.
Bezpośrednio po nich udaliśmy się pod opieką dr Rochowicza do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Wspaniała opowieść o historii powojennej astronomii  w Polsce, o obserwacjach nieba, możliwość obejrzenia teleskopów i radioteleskopów pozostawiły niezapomniane wrażenia ze zwiedzania Centrum – było to clou programu dla członków Wirtualnej Akademii Astronomii.
http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/nowa_strona/?q=node/609