Uczniowie na warsztatach Masterclasses na Politechnice Łódzkiej

Być prawdziwym fizykiem przez jeden dzień – uczniowie Szkół Katolickich w Opolu potwierdzają badania nagrodzone nagrodą Nobla

W sobotę (5.03) 11-osobowa grupa uczniów gimnazjum i liceum uczestniczyła w Warsztatach Masterclasses na Politechnice Łódzkiej. Zajęcia zaczęły się od wykładu na temat cząstek elementarnych i omówienia aktualnych osiągnięć fizyków z CERN-u w poznawaniu struktury materii. Następnie słuchaczy zapoznano z celem ich własnych badań – zidentyfikowaniem bozonu Higgsa. Po przerwie obiadowej uczniowie (jak prawdziwi studenci) przystąpili do analizy danych z eksperymentu ATLAS.
Wszystkim naszym uczniom udało się osiągnąć cel zajęć: para naszych licealistów ukończyła pracę jako pierwsza, natomiast dwójka gimnazjalistów zidentyfikowała ponad 10 bozonów Higgsa. W ten sposób powtórzyli największe odkrycie dzisiejszej fizyki, nagrodzone przed kilku laty Nagrodą Nobla!

Zajęcia zakończyły się prezentacją efektów całej grupy łódzkiej na wspólnej telekonferencji z portugalskimi ośrodkami w Lizbonie, Aveiro i Funchal (Madera) oraz São Tomé nad Zatoką Gwinejską – gdzie uczniowie w tym samym czasie wykonywali podobne badania. Telekonferencję koordynowali fizycy – pracownicy CERN z Genewy. Po rozwiązaniu testu sprawdzającego uzyskaną wiedzę uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich sukcesy.

Pełni wrażeń po 20-tej wróciliśmy do Opola!

 

Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu Szkoły Katolickie w Opolu