BOOKCROSSING czyli książki w podróży!

„Dzielenie się książką jest lepsze od jej posiadania!”

Bookcrossing  to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w specjalnych miejscach w tym celu utworzonych (tzw. półkach bookcrossingowych), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

W dniu 26 listopada 2018 r. w sali 40 (dla uczniów gimnazjum/liceum) oraz w bibliotece szkolnej szkoły podstawowej pojawią się półki bookcrossingowe. Tym samym nasza szkoła włączy się w akcję uwalniania książek od kurzu i zapomnienia.  To społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, rodzaj ruchomej wirtualnej biblioteki. Idea zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych, w Polsce funkcjonuje od 2003 r. i wzbudza żywe zainteresowanie. Bookcrossing powstał, aby dawać innym radość czytania: pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę a rąk do rąk, daje szansę na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup, inspiruje rozmowy i ważne dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie relacji z rówieśnikami.

Nauczyciel bibliotekarz zaprasza wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców do włączenia się w tę akcję. Książki, które niepotrzebnie zalegają na domowych regałach, przynosimy do szkolnej biblioteki (sala 19).

KILKA PROSTYCH ZASAD

KORZYSTAJ! Możesz czytać książki na miejscu  albo wziąć je ze sobą do domu i oddać po przeczytaniu.

WYMIEŃ KSIĄŻKĘ! Jeżeli znajdziesz na naszej półce książkę, którą chcesz mieć, WEŹ ją, a w zamian za zgodą rodziców przynieś i zostaw inną, równie cenną i zadbaną.

PAMIĘTAJ o innych – oni też chcą korzystać z bookcrossingu. Jednorazowo możesz wziąć tylko jedną książkę i tylko na miesiąc.

DZIEL SIĘ SWOIMI OPINIAMI! Jeśli chcesz, wyraź swoją opinię o przeczytanej książce i zostaw ją w specjalnym „kuferku na opinie”. Tam też możesz zgłosić wszelkie uwagi/propozycje związane z promocją czytelnictwa w naszej szkole.

WRZUĆ W OBIEG! Jeśli zostawiasz tutaj książkę, wiedz, że jest ona darem dla innych, zareklamuj ją rówieśnikom.

SZANUJ! Korzystaj z książek tak, by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość.

DECYDUJ! Przynieś książkę i sam odpowiedzialnie zarządzaj bookcrossingiem. To Ty decydujesz, jaką tematykę/autora/gatunek będziemy czytać.

CZYTAJ * UWALNIAJ * INSPIRUJ

Bookcrossing, czyli książki w podróży

„Dzielenie się książką jest lepsze od jej posiadania!”

Możemy śledzić dalsze losy książki, którą uwolniliśmy! Szczegóły

O rozmiarach i zasięgu akcji można poczytać na stronach:
https://www.bookcrossing.com     https://bookcrossing.pl/