Wymiana międzynarodowa Opole-Geel 2019. Tydzień Europejski w Belgii

W dniach 16.03-24.03 uczestniczyliśmy w Tygodniu Europejskim w Geel razem z Belgami, Włochami, Niemcami, Chorwatami, Węgrami i Czechami. 
Jesteśmy dumni z Justyny, która wspaniale opowiedziała o naszym kraju, sławnych Polakach, śląskich tradycjach i zwyczajach oraz przepysznej polskiej kuchni. W czasie wieczoru kultur zaprezentowaliśmy się godnie i strojnie! Odtańczyliśmy belgijkę, skonsumowaliśmy czeski miód, włoską pastę, węgierskie salami i oczywiście niemieckie słodkości. Gościom z Europy bardzo smakowały opolskie galaretki i tradycyjnie wędzona szynkaZa nami także wyprawa do Antwerpii. Zobaczyliśmy jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie, monumentalną gotycką katedrę NMP, pomnik Petera Paula Rubensa oraz wiele malowniczych zakątków miasta. Potwierdzamy: oryginalne frytki belgijskie są naprawdę przepyszne! Zwiedziliśmy również stolicę – zachwyciły zwłaszcza monumentalne budynki Brukseli, w tym Katedra Michała Archanioła i Pałac Królewski.

Wspólnie z belgijskimi partnerami pracowaliśmy nad projektem „Cre’A(r)t(e)?!”. Poznawaliśmy artystyczny dorobek dawnych mistrzów oraz przykłady belgijskiej sztuki współczesnej. Następnie odtwarzaliśmy te same kompozycje na autorskich fotografiach. Samodzielnie wykonaliśmy też torby z motywami charakterystycznymi dla twórczości belgijskiego surrealisty – Rene Magritte’a oraz oryginalne ramki na pamiątkową fotografię, wykorzystując opolskie wzory i twórczość Alechinsky’ego. Od Czechów uczyliśmy się, jak grać w kin-balla, niektórzy z nas tańczyli, jeździli na rowerach, wspinali się po ściance… Wszak sport to zdrowie!

W piątek odbył się final show. Nasi uczniowie zatańczyli poloneza, wyrecytowali kilka łamańców językowych po polsku, a Eliza przepięknie zaśpiewała piosenkę „Czas nas uczy pogody”. Poza tym zaprezentowaliśmy licznie zgromadzonym – nauczycielom, rodzicom, uczniom – efekty naszej pracy w projekcie artystycznym.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Geel poznawaliśmy lokalne tradycje. Niektórzy z nas wzięli udział w kolorowej paradzie. Dzieci zostały obdarowane słodyczami i drobnymi upominkami, a my podziwialiśmy umiejętności orkiestr i szczudlarzy. Do kraju wracaliśmy pełni nadziei, że podobną przygodę uda się kiedyś powtórzyć.