Nasza drużyna w finale debat oksfordzkich

W dniu 8 października w sali Senatu Uniwersytetu Opolskiego w formule debat oksfordzkich rywalizowały ze sobą cztery drużyny, reprezentujące szkoły biorące udział w projekcie „Wojna, niewola i potyczki na słowa”, a wśród nich nasi uczniowie.

Ich słowny pojedynek z drużyną Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III dotyczył tezy: „W czasie II wojny światowej sytuacja polskiej ludności cywilnej była trudniejsza niż jeńców wojennych w niewoli niemieckiej”. Jedni uzasadniali jej prawdziwość, drudzy brak zasadności. Nasi licealiści bronili powyższej tezy.

Niełatwego zadania oceny celności argumentów i logiki wywodu oraz talentów oratorskich podjęli się: historyk i politolog prof. Danuta Kisielewicz oraz filozof i etyk dr Marcin Pietrzak z Uniwersytetu Opolskiego, ponadto dziennikarka Radia Opole Katarzyna Zawadzka oraz przedstawiciel Fundacji Polska Debatuje Jacek Ruszar, występujący w roli sędziów, a nad sprawnym przebiegiem debat czuwała, jako marszałek, Julia Policht.

Finalna debata odbędzie się 22 października br. Życzymy powodzenia!

Projekt „Wojna, niewola i potyczki na słowa” dofinansowany jest z programu „EDUKO – BARDZO MŁODA KULTURA 2019-2021 – OPOLSKIE”. Realizuje go Stowarzyszenie Przyjaciół CMJW, a partnerami przedsięwzięcia – poza szkołami biorącymi udział w debatach – są: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz Publiczne Przedszkole w Łambinowicach .

Źródło: CMJW