Blackout poetry – warsztat kreatywnego pisania

Klasa trzecia w ramach promowania czytelnictwa wzięła udział w swego rodzaju zabawie poetyckiej. Technikę tworzenia blackout poetry można przyrównać do kolażu, kiedy to z jednego dzieła wydobywamy inne – z kawałka cudzego tekstu (strony starej książki, zużytego podręcznika, niepotrzebnego czasopisma) powstaje zupełnie nowy, oryginalny wiersz. Poezja zaciemniona (zwana inaczej poezją negatywną czy poezją wykreślaną) polega na tym, by wybrać dowolne słowa-kotwice, czyli takie, które z jakiegoś powody przyciągają naszą uwagę bez uprzedniego dokładnego czytania całości i spróbować skojarzyć je ze sobą, złożyć w nową całość. Jest to też doskonała forma relaksu, zabawy słowami, trening abstrakcyjnego myślenia i kreatywności, ale także sposób na chwilę z samym sobą i natłokiem własnych myśli.

Prekursorem tej techniki tworzenia wierszy jest amerykański bibliotekarz Austin Kleon, autor książki „Kradnij jak artysta”.