Zwiedzanie Muzeum Auschwitz Birkenau

Za nami kolejna ważna lekcja historii. W poniedziałek (5 grudnia) wybraliśmy się do Oświęcimia. Frekwencja była naprawdę wysoka – 83 uczniów liceum i technikum chciało zobaczyć pozostałości byłego obozu zagłady i dowiedzieć się więcej na temat eksterminacji narodu żydowskiego. Młodzi ludzie wspaniale zdali egzamin – przez 3,5 godziny w skupieniu, z pełną powagą słuchali opowieści przewodników. Chłonęli informacje o metodach zagłady, pozorowaniu normalności, odbieraniu ludzkiej godności, przykładach heroizmu i zuchwałych ucieczkach, które rzadko kończyły się powodzeniem. Na własne oczy mogli zobaczyć miejsce, w którym zamordowano o. Maksymiliana Marię Kolbego, który oddał życie za współwięźnia, ścianę straceń, baraki Birkenau. To mroczne, ale ważne miejsce, które przypomina o holokauście i jego ofiarach. Pamięć o nazistowskich zbrodniach II wojny światowej niech będzie przestrogą, by już nigdy więcej podobna trauma nie stała się udziałem ludzkości.

Drugi etap naszego wyjazdu prowadził przez Kraków – po intensywnym dniu chcieliśmy trochę odpocząć, pobyć razem i porozmawiać. Świetną przestrzenią do integracji był jarmark bożonarodzeniowy i magiczna atmosfera krakowskiego Rynku. Do Opola wróciliśmy późnym wieczorem w pełni przekonani, że w ten mroźny, grudniowy dzień warto było opuścić szkolne mury.