XIX Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

25 września już po raz 19. ok. 2 tysięcy uczniów z całej Polski odpowiedziało na zaproszenie Rady Szkół Katolickich i spotkało się na Jasnej Górze, by wysłuchać słów wyjątkowych gości i wspólnie uczestniczyć w Adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej. W Częstochowie nie mogło również zabraknąć naszych licealistów. Tegorocznym mottem stały się słowa Jana Pawła II: „Wypełnijmy dokładnie rolę, jaką Bóg powierza każdemu z nas w swoim Kościele”.

Gościem spotkania był m.in. Rafał Patyra, dziennikarz sportowy i prezenter, który świadectwem wiary przekonywał, że we współczesnym świcie pełnym pokus, nastawionym na czerpanie przyjemności – warto być blisko Boga. Na wyraźne życzenie młodzieży opowiadał również o kulisach  niełatwej pracy dziennikarza.

„Rozeznanie powołania to uświadomienie sobie, kim jestem, dokąd zmierzam, jaki jest mój cel, jakie zadanie Pan Bóg mi postawił – zauważył ks. Latawiec w czasie homilii.

Młodzi ludzie zmierzyli się również z trudnymi pytaniami. Rekolekcjonista, ks. Wojciech Węgrzyniak, otwarcie odpowiadał na wszelkie wątpliwości:  „to, co jest piękne w Kościele, w Chrystusie, to to, że nie ma spraw przegranych, że krzyż jest początkiem zmartwychwstania, że nie ma takiego grzechu, takiej zdrady, takiego zaparcia, którego mocą Chrystusa nie można przemienić w coś dobrego”.

Pieśni patriotyczne na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przepięknie wyśpiewał zespół młodzieży salezjańskiej z Oświęcimia. W przerwach jak zwykle poprzez rap ewangelizował młodzież ks. Jakub Bartczak.