Wymiana międzynarodowa Opole-Geel 2019. Belgowie w gościnnych progach opolan

W dniach 24.02-2.03 gościliśmy w murach naszej szkoły oraz naszych prywatnych domach grupę 10 Belgijek oraz 2 nauczycielek ze Szkoły Świętej Dymfny z Geel w Belgii (Stowarzyszenie KOGEKA).

Było to naprawdę ważne doświadczenie, które na długo zapamiętamy. Nasi goście przylecieli późnym wieczorem w niedzielę, a już następnego dnia po krótkiej integracji najlepiej jak umieliśmy zaprezentowaliśmy nasz kraj i nasze miasto – wspólnie zobaczyliśmy ważne zabytki, opowiedzieliśmy o sławnych opolanach i tradycjach Opolszczyzny: wodzeniu niedźwiedzia, polter abendzie i babskim combrze.

We wtorek uczestniczyliśmy w lekcji języka polskiego, zgłębialiśmy tajemnice poezji Wisławy Szymborskiej, a w czasie zajęć z historii próbowaliśmy wspólnie zrozumieć kluczowe momenty polskiej przeszłości. Wzięliśmy również udział w zajęciach artystycznych: próbie generalnej wirtuoza akordeonu w Filharmonii Opolskiej, lekcji z instrumentami, warsztatach tworzenia oryginalnych monotypii w Instytucie Sztuki. Zwiedziliśmy Wieżę Piastowską, Amfiteatr oraz Muzeum Polskiej Piosenki. We współpracy z Biblioteką Obcojęzyczną WBP zorganizowaliśmy Dzień Belgijski dla zainteresowanych opolan i gości, w czasie którego odtańczyliśmy między innymi popularną belgijkę. W czwartek wspólnie żegnaliśmy karnawał. Odbyła się szkolna zabawa w stylu lat 80.

Nasi goście z Belgii mogli skosztować popularnych w Polsce potraw, jak pierogi, rosół, schabowy czy kluski z roladą. Wspólnie wysłuchaliśmy też Słowa Bożego w czasie Mszy Świętej.

W środę na wyraźne życzenie gości udaliśmy się do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, by ku przestrodze przypomnieć sobie mroczne wydarzenia z czasów II wojny światowej i postacie, którym winni jesteśmy cześć i pamięć. Tego samego dnia spacerowaliśmy też po krakowskim Rynku, zwiedzaliśmy Kościół Mariacki oraz podekscytowani podziwialiśmy zionącego ogniem wawelskiego smoka.

Ostatni, niestety deszczowy dzień spędziliśmy we Wrocławiu. Zwiedziliśmy monumentalną Panoramę Racławicką, a przewodnik opowiedział nam o najciekawszych zabytkach stolicy Dolnego Śląska. Tak jak przypuszczaliśmy, wrocławskie krasnale zrobiły na naszych gościach szczególne wrażenie. Tymczasem fascynująca przygoda dobiegła końca i nasi goście wrócili do Geel.

W czasie ich wizyty staraliśmy się porozumiewać wyłącznie w języku angielskim, podzielić dumą z naszego narodowego dziedzictwa, zgodnie z zasadami staropolskiej gościnności podjąć godnie gości w naszych domach i wypełnić ich czas inspirującymi rozmowami oraz wspólną i radosną zabawą. Miejmy nadzieję, że się udało. A tak pobyt w Polsce wspominają nasi partnerzy: Wspomnienie z Opola

Zapraszamy do obejrzeniu relacji dzień po dniu na szkolnym Facebooku i fotorelacji: