Wycieczka do Włoch

W dniach 20-27 maja 2024 roku zwiedzaliśmy Włochy. Pielgrzymowaliśmy do ważnych miejsc kultu, sanktuariów i kościołów, podziwialiśmy monumentalne zabytki i arcydzieła ludzkiego geniuszu, smakowaliśmy włoską kuchnię i wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju kulturę.

Dzień 1 – WENECJA

Po całonocnej podróży odwiedziliśmy Wenecję i, choć ulewna pogoda nie pozwoliła w pełni zachwycić się malowniczymi zaułkami, będziemy miło wspominać spacer po placu św. Marka, monumentalną Bazylikę, Pałac Dożów i most Rialto. Zaopatrzeni w pamiątkowe maski karnawałowe i przepiękną ceramikę wyruszyliśmy na podbój Toskanii.

Dzień 2 – Florencja i Piza

Dziś zwiedzaliśmy kolebkę renesansu, miasto Michała Anioła i Leonarda – przepiękną Florencję. Podążaliśmy szlakiem wybitnych postaci, m.in. Dantego i Galileusza. Podziwialiśmy kościół Santa Croce i malownicze widoki z Mostu Złotników. Na koniec zobaczyliśmy słynną Krzywą Wieżę w Pizie, ale trzeba przyznać, że to toskańskie miasteczko ma dużo więcej do zaoferowania – cmentarz z przepięknymi, świetnie zachowanymi freskami , baptysterium i katedrę. Istne „pole cudów”! Tym razem na szczęście zdążyliśmy przed deszczem.

Dzień III – Siena

W Sienie przenieśliśmy się w czasy średniowiecza, gdy po urokliwych uliczkach miasta spacerowała Św. Katarzyna Sieneńska. Na długo zapamiętamy piękne panoramy, sekretne podwórka, kameralne zaułki. Zobaczyliśmy też Piazza del Campo, gdzie dwukrotnie w ciągu roku odbywają się słynne wyścigi konne – Palio.

Dzień IV – Rzym

Rzymu zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać. Z panią przewodnik przeszliśmy większą część miasta, podziwiając zachowane fragmenty starożytnych budowli, barokowe fontanny i kościoły oraz w pełni nowoczesne miejsca, zapraszające do smakowania włoskich przysmaków i kontemplowania niezapomnianych widoków. Rozpoczęliśmy od Circus Maximus, Koloseum i Forum Romanum ze słynnymi łukami Septymiusza Sewera, Konstantyna i Tytusa. Następnie weszliśmy na Kapitol, by ze wzgórza objąć wzrokiem dziedzictwo antyku. Dalej przez Plac Wenecki, mijając Ołtarz Ojczyzny, przeszliśmy na Piazza Navona – tu zachwyciły nas misterne fasady kościołów i imponujące fontanny mistrza Berniniego. Obowiązkowym punktem programu były też Fontanna do Trevi i Schody Hiszpańskie. Byliśmy zachwyceni!

Dzień V – Watykan i Monte Cassino

Największy tłum napotkaliśmy w Bazylice Świętego Piotra. Pielgrzymi z całego świata nawiedzają to miejsce, by odwiedzić grób Apostoła i wielu świętych papieży Kościoła Katolickiego. Tu znajdują się arcydzieła malarstwa i rzeźby, np. słynna Pieta Michała Anioła. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy w stronę Monte Cassino, by złożyć kwiaty na cmentarzu polskich żołnierzy z korpusu gen. Andersa, poległych w tym miejscu w czasie II wojny światowej. Mimo ulewy nasi uczniowie z pełną powagą oddali cześć bohaterom. Odwiedziliśmy też niewielkie muzeum i pobliskie opactwo, w którym spoczywają św. Scholastyka i św. Benedykt.

Dzień VI – Asyż

Urokliwy Asyż to ostatni punkt na trasie naszej wycieczki. Miasto św. Franciszka i św. Klary zachwyca średniowieczną atmosferą. Szczególne wrażenie wywołują freski Giotta i zapierające dech w piersi panoramy rozciągające się ze wzgórza. Odwiedziliśmy miejsca związane ze św. Franciszkiem – Bazylikę, kryptę i tzw. Porcjunkulę, czyli Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej, wzniesioną w miejscu Jego śmierci. Nawiedziliśmy również grób błogosławionego, a wkrótce świętego Carlo Acutisa. Wzięliśmy udział we Mszy Świętej. Na koniec zakupiliśmy lokalne produkty – przepyszne trufle, sery i wysokiej jakości oliwę. Na tym zakończyła się nasza eksploracja Włoch, ale mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy, bo rozkochaliśmy się w słonecznej Italii na dobre.