Wycieczka do Krakowa w ramach programu „Poznaj Polskę”

W dniach 23-25 listopada 2021 roku nasi uczniowie przebywali w Krakowie. Do dawnej stolicy Polski wybrali się dzięki dofinansowaniu w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Umożliwienie młodzieży poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki z pewnością przyczyniło się do uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego, a nauka nabrała praktycznego wymiaru.

Wśród wybranych przez nas punktów edukacyjnych znalazły się:

Kraków – historyczny zespół miasta – w towarzystwie przewodników zwiedziliśmy centrum miasta. Mogliśmy podziwiać  m.in.: wnętrze Katedry Wawelskiej, stanowiące polski panteon świętych, królów, wieszczów i bohaterów narodowych, malowniczy widok z widok z wieży, potężny Dzwon Zygmunta, świadka wielu ważnych dla dziejów narodu momentów, zionącego ogniem Smoka Wawelskiego, Kościół Mariacki z wyjątkowym ołtarzem Wita Stwosza,  pomnik Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku, Sukiennice, zabytkowy dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz inne przepiękne, krakowskie zakątki.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK – edukatorzy przeprowadzili dla nas lekcje o trudnej sztuce interpretacji, dzięki której próbowaliśmy odczarować pojęcie sztuki współczesnej i nauczyć się na nią patrzeć szerzej i głębiej. Naszą uwagę zwróciła wystawę rzeź-sarkofagów Krzysztofa M. Bednarskiego „Symbole życia po śmierci”, dedykowana dwóm zmarłym niedawno, wybitnym twórcom – Krzysztofowi Pendereckiemu i Adamowi Zagajewskiemu. W dziełach znanych, polskich artystów jak Edward Dwurnik, Stanisław Dróżdż czy Wilhelm Sasnal próbowaliśmy poszukiwać refleksji na ważne, współczesne tematy.

Kopiec Kościuszki z otoczeniem, w tym wystawa „Kościuszko, bohater wciąż potrzebny” i wystawa figur woskowych. Zaskakujący jest fakt, jak wiele nie wiedzieliśmy o przywódcy powstania z 1794 roku! Była to postać nietuzinkowa, człowiek wielu pasji i talentów, ceniony w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Całe swoje życie poświęcił walce o wartości, w które szczerze wierzył. Z determinacją i konsekwencją walczył z niesprawiedliwością i wyzyskiem, a wyrzekając się bogactwa i przekazując majątek na rzecz wyzwolenia niewolników, szczytne ideały wcielił w czyn!

Rynek Podziemny (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) – z pewnością warto było odbyć tę wyjątkową podróż w czasie! Przenieśliśmy się do średniowiecznego Krakowa, by  dowiedzieć się o zasadach lokowania i sposobach funkcjonowania miast oraz poznać zwyczaje i życie codzienne jego mieszkańców. W średniowieczu wszystko miało swoje miejsce i ustalony porządek, co stanowiło odzwierciedlenie Boskiego ładu i harmonii! Dowiedzieliśmy się np. jakie kary wymierzano złoczyńcom i jaka była pozycja kata w społeczeństwie, odwiedziliśmy pozbawioną okien chatę kowala, doświadczyliśmy multimedialnego „pożaru”, mogliśmy wyrazić swoją wagę w średniowiecznych miarach. Przewodnikom dziękujemy za fascynujące opowieści.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – tu obejrzeliśmy dwie wystawy: „Haiku Miłosza i Dudzińskiego” oraz „Niewyczerpany papier”. Skorzystaliśmy również z możliwości zakupu pamiątek w pełnym rozmaitości sklepiku. Kolorowe zakładki, pięknie ilustrowane książki i oryginalne zeszyty będą nam przypominały o papierze washi i wiosce papierniczej Echizen, jednym z najstarszych ośrodków rzemiosła w Japonii, którego początki sięgają VIII wieku, położonej w malowniczej scenerii szumiących źródeł i zielonych wzgórz.

Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki – przewodnicy oprowadzili nas po zbiorach namiotów tureckich i sztuki Wschodu oraz wystawie „Wawel odzyskany”. Pierwsza prezentowała unikatową w skali światowej kolekcję, największy tego rodzaju zbiór w europejskich muzeach. Namioty bogato dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami, zwane ruchomymi pałacami Orientu, dywany i makaty, sztandary i militaria z okresu XVI – XIX wieku  przypominają o szerokich wpływach Orientu na kulturę polską. Z kolei „Wawel odzyskany” stanowi dokumentację prac archeologicznych i konserwatorskich, służących odzyskiwaniu dawnej świetności Wawelu po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Mogliśmy podziwiać rzeźby Xawerego Dunikowskiego i Wacława Szymanowskiego (w tym słynny „Pochód na Wawel”) oraz dowiedzieć się więcej o wizjonerskich, choć niezrealizowanych pomysłach Stanisława Wyspiańskiego na ten wyjątkowy symbol polskiej państwowości.

Muzeum Fabryka Schindlera – niezwykłe miejsce, upamiętniające dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, odwiedziliśmy na koniec i z pewnością na długo pozostanie ono w naszych wspomnieniach. Wędrując przez labirynt sal i korytarzy, odkrywaliśmy prawdę o mechanizmach totalitarnej propagandy. Historia ratowania Żydów przez Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera, zrobiła na nas szczególne wrażenie.