When life gives you lemons …. Rekolekcje wielkopostne 2021 za nami!

Właśnie zakończyliśmy najbardziej wyjątkowe rekolekcje wielkopostne w historii naszych szkół. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, pod przewodnictwem ks. Łukasza Kniecia, zorganizowano je bezpiecznie i nowocześnie w trybie zdalnym, z wykorzystaniem takich platform jak MS Teams oraz YouTube. Przewodnikiem na rekolekcyjnej drodze dla uczniów i nauczycieli wszystkich szkół średnich i ponadgimnazjalnych SPSK w Polsce był św. Józef, którego papież Franciszek wyznaczył na patrona tego roku liturgicznego w kościele katolickim. W liście apostolskim „Patris corde” Ojciec Święty napisał: „Nie chcemy zatem myśleć, że wierzyć to znaczy znajdować łatwe, pocieszające rozwiązania. Wiara, której uczył nas Chrystus, jest raczej tą wiarą, którą widzimy u św. Józefa, nie szukającego dróg na skróty, ale stawiającego czoła >>z otwartymi oczyma<< temu, co się jemu przytrafia, biorąc za to osobiście odpowiedzialność”. Zawarte w papieskim liście przesłanie, by uczyć się od św. Józefa twórczej odwagi, ufności, pokładania nadziei w Bogu, przyjmowania rzeczywistości w jej słodko-gorzkim smaku, stało się wyzwaniem dla uczniów, którzy w czasie przeprowadzonych zdalnie „Pogaduszek” – pracy w grupach w tzw. „osobnych pokojach” – mogli przemyśleć relacje z dorosłymi i poszukać św. Józefa w swoim życiu. Młodzież naszych szkół podjęła się próby zrozumienia tajemnicy obecności Boga, poszukiwała też, pod przewodnictwem ks. Łukasza Konosali, twórczego podejścia do kłopotów oraz trudności. Uczestnicy rekolekcji podzielili się swoimi przemyśleniami oraz zadawali ważne pytania, otrzymali też niezwykłe wyzwanie płynące z przemyśleń papieża Franciszka: „Jeśli czasami Bóg zdaje się nam nie pomagać, nie oznacza to, że nas opuścił, ale że pokłada w nas ufność i w tym, co możemy zaplanować, wymyślić, znaleźć”. Rekolekcyjny czas to zatem tylko początek – teraz jest moment na to, by odnowić relację z Panem Bogiem, bliskimi, dorosłymi czy rówieśnikami. Warto też zbudować nową – na przykład z uczniami innych szkół SPSK poznanymi w trakcie transmisji pozdrowień Samorządów Uczniowskich. Nadziei i twórczej odwagi w przyjmowaniu na wzór św. Józefa życzymy wszystkim uczestnikom rekolekcji przed zbliżającymi się świętami Wielkanocy.