Rowerowa Trasa Pokoju

W dniach 9 -10 czerwca 2019 roku gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów i nauczycieli z Niemiec, ze szkoły średniej Jana Gutenberga w Münster (Nadrenia Północna-Westfalia).
Młodzież niemiecka w ramach projektu „Rowerowa Trasa Pokoju” pokonała na rowerach dziesiątki kilometrów z Oświęcimia, przez Gliwice, Opole, Oławę, aż do Berlina, by odwiedzić i uczcić miejsca pamięci pomordowanych w Oświęcimiu.
Celem rowerowej Trasy Pokoju było umocnienie pokoju w Europie, poznanie polskich sąsiadów, polskiej kultury i historii, doskonalenie znajomości języka niemieckiego oraz przypomnienie błędów przeszłości po to, aby nigdy więcej się nie powtórzyły.
W niedzielne popołudnie przygotowaliśmy dla naszych gości grilla. Pogoda była cudowna, więc mogliśmy w pełni korzystać z uroków odpoczynku na świeżym powietrzu. Mogliśmy porozmawiać z gośćmi w języku niemieckim, wymienić poglądy, poznać się oraz zjeść pyszną kiełbaskę, kaszankę, ogórki kiszone oraz pieczony chlebek z masłem czosnkowym. Po obiedzie czekała na nas moc słodkości – przeróżnych ciast, które upiekli nasi nauczyciele.
Po posiłku nastąpiły tańce, gry i zabawy. Nasi uczniowie nie tylko świetnie się dogadywali i bawili z młodzieżą niemiecką, ale również wymienili adresy, aby móc ze sobą utrzymywać kontakt. Jakże to wspaniała nauka języka niemieckiego! Po posiłku, zabawie, rozmowach i tańcach uczniowie udali się na nocleg w naszej szkole.
W poniedziałkowy poranek przygotowaliśmy śniadanie, po którym Niemcy wyruszyli w dalszą drogę – do Oławy. Przed wyjazdem podziękowali nam za wspaniałą gościnę, za serdeczność i nocleg. Zrobiliśmy wspólne, pamiątkowe zdjęcie przed naszą szkołą i pożegnaliśmy się słowami: „ Auf Wiedersehen”! „ Do widzenia, do zobaczenia znowu!”.