Quiz o świętych patronach: Stanisławie Kostce i Edycie Stein

Drodzy Uczniowie,

jak wiecie, jutro rozegramy quiz poświęcony świętym patronom. Poniżej znajdziecie kilka źródeł wiedzy, z których warto skorzystać, by się przygotować:

STANISŁAW KOSTKA

Opowieść o życiu Stanisława Kostki

Stanisław Kostka SJ – odwaga świętości

Stanisław Kostka. Święty, który (od)nawiał

EDYTA STEIN

https://stacja7.pl/swieci/kto-poszukuje-prawdy-poszukuje-boga-edyta-stein/
https://www.karmel.pl/swieta-teresa-benedykta-od-krzyza-edyta-stein-1891-1942/
http://www.benedykta.diecezja.gda.pl/parafia-130/patronka-264/
https://zyciorysy.info/edyta-stein/
Zachęcamy również do odwiedzenia biblioteki szkolnej i skorzystania z książek o Stanisławie Kostce. Polecamy zwłaszcza komiks autorstwa księdza Stanisława Wysogląda SJ „K.O.S.T.K.A.”.
Poniżej nota o książce ze strony Wydawnictwa WAM:

Komiks K.O.S.T.K.A jest opowieścią o Stanisławie Kostce i jego bracie Pawle. Dwójce młodych ludzi, którzy wyruszyli w daleką drogę do Wiednia, by tam wejść w dorosłość. Obu niczego nie brakowało. Mieli miłość i wsparcie rodziny, zabezpieczenie finansowe, otwarte głowy i wolność wyboru. Dlaczego więc się poróżnili i dlaczego ich życie potoczyło się w tak różnych kierunkach?

Staszek Kostka jak każdy nastolatek miał pragnienia. Co więcej, umiał je wypowiedzieć przed samym sobą i przed swoimi bliskimi. Czy było to wtedy łatwe? Nie. To łatwe nie jest do dziś. Z jednej strony narażenie się na śmieszność i obawa przed odrzuceniem, z drugiej nasze lenistwo i wygoda. Czy to wszystko nie sprawia, że robimy mniej, niż jesteśmy w stanie zrobić?   Paweł Brożyniak SJ, Wieloletni organizator Ignacjańskich Dni Młodzieży

Komiks to dość nietypowa forma mówienia o świętych, ale przecież bardzo dobrze wpisująca się w naszą współczesną cywilizację obrazkową. Żeby zaś dotrzeć do współczesnego człowieka, trzeba stosować współczesne środki.
Wojciech Ziółek SJ, Prowincjał Jezuitów