PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ

Przegląd Piosenki Religijnej Śpiewaj Panu Ziemio Cała 2022 już za nami! Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom i wyróżnionym – pięknych występów.  

W tym roku w jury konkursu zasiedli: pani Natalia Żurek – nauczycielka religii, chórzystka w chórze Schola Cantorum Opoliensis, organistka, współorganizatorka naszego przeglądu; ksiądz Daniel Nowak, muzyk, organista, były prezes chóru seminaryjnego, pracował przez pewien czas jako katecheta w naszej szkole, studiował muzykologię w Niemczech, obecnie wikary w parafii św. Karola Boromeusza w Opolu; po raz pierwszy w naszym jury powitaliśmy pana Łukasza Szubę, absolwenta Instytutu Jazzu w Nysie, wokalistę zespołu Soul City, z którym wystąpił w programie „X-Factor”, uczestnika „Voice of Poland”, wokalistę Opole Gospel Choir. Obecnie dzieli się swoim doświadczeniem jako nauczyciel i dyrektor artystyczny w Jazz Centrum w Opolu oraz w naszej szkole! 

Do występów na żywo  w dniu 26 kwietnia zakwalifikowało się 21 piosenek. Jury wyłoniło 10 laureatów oraz przyznało 5 wyróżnień:

W kategorii klas I-IV szkół podstawowych: 

 I miejsce: Lena Bryja z SP Krasiejów 

II miejsce: Paulina Paluszczak, Stowarzyszenie Akces w Ozimku 

III miejsce: Aleksandra Kucz, SPSK Opole 

Wyróżnienie: Anastazja Szalek, SP Dylaki 

Emma Chyra, SPSK Opole 

W kategorii klas V-VIII szkół podstawowych: 

I miejsce: Natasza Wojtas, SPSK Opole 

II miejsce: Lena Mannsfeld, Krzyżowa Dolina 

III miejsce: Urszula Ramolla, SPSK Opole 

Wyróżnienie: Karolina Wąsowska, SP 21 Opole 

Oliwia Jaciuk, SP Olszowa 

W kategorii zespołów: 

I miejsce:  zespół O!aza, SPSK Opole 

II miejsce: Zespół Akces, Stowarzyszenie Akces w Ozimku 

III miejsce: zespół Bystrzaki, SPSK Opole 

Duet Hania Spodymek, Alicja Bochenek, SPSK Opole 

Wyróżnienie: schola z parafii Jana Pawła II w Opolu 

Organ prowadzący Szkoły Katolickie w Opolu, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich ufundowało cenne nagrody rzeczowe oraz, po raz pierwszy, statuetki dla laureatów pierwszych miejsc. 

Pani Magdalena Wójcik – Gugulska, właścicielka Gugulska Studio, ufundowała vouchery na lekcje śpiewu – zarówno dla solistów, jak i zwycięskiego zespołu. Pani Gugulska jest wokalistką, trenerem śpiewu, założycielką chóru OPOLE YOUTH CHOIR, a także autorką musicalu EMERALDIA.  Wspiera nas swoim doświadczeniem i wiedzą od pierwszej edycji naszego przeglądu. 

Laureaci i wyróżnieni zostali również zaproszeni do występu podczas tegorocznego Jarmarku Franciszkańskiego w Opolu. Dziękujemy za taką możliwość pani Anecie Skibie oraz ojcom Franciszkanom! Szczegóły prześlemy pocztą e-mail. 

Przypomnijmy, że pierwszy przegląd odbył się w 2017 roku. W roku 2020 na dzień przed przeglądem wprowadzono pierwszy lockdown w Polsce i przedłużająca się pandemia sprawiła, że finał niestety się nie odbył. W 2021 roku już na nowo zwarci i gotowi zrealizowaliśmy przegląd zdalnie, co zaowocowało licznymi zgłoszeniami z całego kraju. Uczestnicy tamtej edycji mieli jednak możliwość wystąpienia na żywo przed publicznością w Opolu podczas corocznego Jarmarku Franciszkańskiego. Spontaniczne zaproszenie wystosowała zasiadająca wtedy w jury pani Aneta Skiba, nauczyciel oraz trener zajęć artystycznych w opolskim MDK-u. Ojcowie Franciszkanie potwierdzili zaproszenie i umożliwili młodym artystom zaprezentowanie się na scenie we wrześniu. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy! 

Do zobaczenia za rok, w VI edycji Przeglądu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu Ziemio Cała”.