Prawo w praktyce. Wyjście licealistów do Sądu Okręgowego

Prawo w praktyce. Wyjście licealistów do Sądu Okręgowego

Jak funkcjonuje na co dzień Sąd Okręgowy w Opolu? Jak wygląda prawdziwy proces sądowy? Mogli się o tym przekonać uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Opolu. 15 stycznia 2019 roku odbyli oni niecodzienną wizytę w budynku Sądu Okręgowego przy ulicy Plebiscytowej. Uczestnicy zwiedzili areszt sądowy i salę rozpraw. Zapoznali się z procedurami przesłuchań osób nieletnich. Wzięli też udział w prawdziwej rozprawie sądowej, podczas której mogli bezpośrednio oglądać pracę sędziego, prokuratora i obrońcy.

Wizyta w sądzie była dla licealistów nieocenioną lekcją. Zrozumieli oni jakie są konsekwencje łamania prawa oraz to, że nawet osoby niepełnoletnie mogą ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Takie doświadczenie dla młodych ludzi jest szczególnie cenne w momencie ich startu w dorosłe życie.