Poznajemy Polskę! Wycieczka do Gdańska

Nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej edycji ministerialnego projektu „Poznaj Polskę’. W dniach 29-31 maja 2023 roku zwiedzaliśmy zabytki i historyczne miejsca w Gdańsku.

Dzień I

Skoro świt wyruszyliśmy pociągiem z Dworca Głównego PKP w Opolu. Długa podróż minęła nadzwyczaj szybko i już w południe powitały nas promienie słońca i piękne widoki w miejscu docelowym. Pospiesznie zostawiliśmy bagaże, by nie tracić czasu na czynności organizacyjne, tylko czym prędzej zwiedzać i podziwiać. Pierwszym punktem programu była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności i na placu Trzech Krzyży. Z pomocą audioprzewodników zapoznaliśmy się z historią narodzin ruchów solidarnościowych na Pomorzu. Oglądaliśmy filmy edukacyjne, wizualizacje i zdjęcia, czytaliśmy relacje i wspomnienia świadków, słuchaliśmy nagrań prężnie rozwijającej się kultury alternatywnej. Po obiadokolacji spacerowaliśmy nadbrzeżem gdańskim nad Motławą oraz urokliwą ulica Długą. Był też czas na zakup pamiątek i sesję pamiątkowych zdjęć.

Dzień II

W tym dniu podjęliśmy wyzwanie bardzo intensywnego zwiedzania. Po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej. Nie zatrzymały nas ani straszliwa kolejka, ani upał. Przewodnicy zajmująco opowiadali o dziejach największego kataklizmu XX wieku i historiach ludzi weń uwikłanych. Na pewno warto tam wrócić, bo trzeba przyznać, że placówka posiada imponujące zbiory, eksponowane w kapitalnie zaaranżowanych wnętrzach. Szczególne wrażenie robi rekonstrukcja ulicy przed i po bombardowaniu. Następnie udaliśmy się na spacer po zabytkowej starówce. Pani przewodnik opowiedziała o najważniejszych zabytkach i dziedzictwie kulturowym Gdańska – Ratuszu Miejskim, Złotej Bramie czy pomniku Neptuna. Niektórym z nas szczególnie przypadła do gustu wizyta na Sołdku – pływającym muzeum, przycumowanym na nadbrzeżu Motławy. Zwieńczeniem dnia był spacer po gdyńskiej plaży, mecz siatkówki nad morzem i sesja na orłowskim molo tuż pod malowniczym klifem.

Dzień III

Ważnym ogniwem naszej wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Mariackiej i wejście na wieżę po długich, stromych schodach – zdecydowanie warte zachodu, ponieważ z uwagi na słoneczną, przepiękną pogodę mogliśmy podziwiać rozległą panoramę miasta. Przypadkowo trafiliśmy na uroczystą mszę świętą z udziałem arcybiskupa i oficjalną paradę strażaków. Przed podróżą do domu odwiedziliśmy również Muzeum Narodowe w Gdańsku, by zobaczyć dwa z dziesięciu najcenniejszych obrazów znajdujących się w Polsce – „Sad Ostateczny” Hansa Memlinga i „Madonnę pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego. Jednak wszystko, co dobre kiedyś się kończy – wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę na temat narodowego dziedzictwa kulturowego.