Opolski Dzień Judaizmu

W dniu 20 kwietnia obchodziliśmy Opolski Dzień Judaizmu. Dzięki uprzejmości Organizatorów mogliśmy wziąć udział w spektaklu w OTLiA pt. „Dziennik Anne Frank” oraz wysłuchać wykładu rabinki Warszawskiej Gminy Żydowskiej, pani Małgorzaty Kordowicz pt. „Czy Judaizm jest tylko jeden?”.

Jak czytamy w opisie twórców spektaklu:

Dziennik nastoletniej Anne Frank, do dziś najbardziej znana na świecie holenderska książka, stanowi niezwykle ważne świadectwo Holocaustu. Dzięki spojrzeniu na świat oczami dziewczyny, można dostrzec zarówno piękno i głębię relacji między ludźmi, uśmiechnąć się w odpowiedzi na jej młodzieńczą prostoduszność, jak i za jej pośrednictwem doświadczyć takich działań, które nigdy nie powinny mieć miejsca. A do których – jak się okazuje, mimo lekcji jaką ludzkości dała historia – wciąż zdolny jest człowiek.

Dla Mariána Pecki dziennik Anne jest przestrogą dla czasów obecnych. Poprzez integrację aktorstwa dramatycznego z animacją lalek i włączenie w przedstawienie teatru cieni, pozwala widzom na podróż w czasie. Sztuka nabiera wartości dokumentalnej, ponieważ jednym z głównych założeń opolskiej realizacji jest wierność tekstowi. Właśnie dzięki wartości historycznej, w połączeniu z wyjątkowością teatru lalek, „Dziennik” może się stać niezwykłym spektaklem wrażliwości.

Dla nas przede wszystkim spotkanie stało się  zachętą do lektury „Dziennika Anne Frank” oraz refleksji nad jego uniwersalnym przesłaniem. Anne pozostanie w naszej pamięci nie jako postać posągowa, nieskazitelna, odległa, lecz raczej jako młoda, niezwykle dojrzała jak na swój wiek i świadoma siebie osoba, prawdziwa, szczera, spontaniczna dziewczyna, która w nieludzkich czasach i ekstremalnych warunkach próbowała żyć normalnie oraz miała marzenia i tęsknoty podobne do tych zwykle przeżywanych przez nastoletnie dziewczyny. Podziwiamy Anne za uczciwość względem samej siebie, odwagę w podejmowaniu autorefleksji, wytrwałość, skromność i pokorę.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z lekturą (można ją znaleźć w szkolnej bibliotece) oraz obejrzenia spektaklu, który wrócił na afisze po czteroletniej przerwie. Naprawdę warto!

http://teatrlalki.opole.pl/spektakl/dziennik-anne-frank/ 

relacja Radia Doxa

relacja Opolskiej 360

relacja Gościa Niedzielnego

fot. Grzegorz Gajos (OTLiA)