Nasze liceum uroczyście przyjęło imię świętego Stanisława Kostki

Wielka uroczystość nadania imienia Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu SPSK odbyła się 18 września 2020 roku. W Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Czai wzięli udział znamienici goście z panią prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Marią Chodkiewicz na czele. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele kuratorium, dyrektorzy innych szkół SPSK, lokalne media. Młodzież wraz ze swoim kapłanem, ks. Łukaszem Knieciem przygotowali wzruszającą liturgię, podczas której ze szczególną mocą wybrzmiały hasła umieszczone na poświęconym przez księdza biskupa sztandarze: Wiara, Wytrwałość, Marzenia. Do ołtarza w darze młodzi ludzie przynieśli buty, kartki z imionami swoich bliskich, listy do świętego Stanisława oraz świece, a na koniec odmalowali swoje buty na wielkim papierowym dywanie. Odtąd zdobić będzie jedną z sal na pamiątkę chwili oraz jako przypomnienie o gotowości podążania drogą swego Patrona, który nieustannie podejmował trud, rzetelnie i sumiennie pracował, godnie znosił przeciwności losu i nie ustawał w drodze do zbawienia.

Ksiądz biskup zwrócił się do uczniów, by nie bali się odkrywania własnego powołania i nie zadowalali życiem byle jakim, a siebie poświęcili służbie drugiemu człowiekowi, a nie światu: Waszej młodości nie możecie przeżywać bezrefleksyjnie. Teraz jest czas, by zadać sobie pytanie: Czego ja w życiu chcę? Kim chcę być? Masz jedno życie, drugiego nie będzie. Jeśli zechcesz je zachować tylko dla siebie, nie dasz sobie rady. Projektujcie swoje życie tak, by osiągnąć coś trwałego. Nie walczcie ze światem, ale też nie oddawajcie waszego życia ziemskiemu światu, bo on wam niczego trwałego dać nie może. Trzeba inwestować w to, co trwałe i nieśmiertelne. W nas dusza, ona jedna, jest nieśmiertelna. Nie można inwestować tylko w cielesność, nawet nie tylko w intelekt, jeśli ma powstać naprawdę coś trwałego. Stanisław Kostka nie pytał: Co chcę robić w życiu? Raczej pytał Boga: Czego Ty, Panie ode mnie chcesz. Podjął trud rozeznania powołania, które Bóg miał dla niego. Zapewniam cię, także odwołując się do swojego doświadczenia: Jeśli będziesz układał życie po Bożemu, Bóg da ci więcej niż pragniesz.

Po uroczystości w kościele odbyło się ślubowanie przed sztandarem oraz spektakl teatralny o życiu świętego Stanisława, który wraz z młodzieżą przygotowała pani Aneta Skiba.

A tak o naszą uroczystość relacjonowały opolskie media:

https://opole.gosc.pl/gal/pokaz/6527156.Katolickie-liceum-w-Opolu-otrzymalo-imie-sw-Stanislawa-Kostki/63

https://opole.naszemiasto.pl/katolickie-lo-w-opolu-ma-patrona-sw-stanislawa-kostke/ar/c5-7903599

https://nto.pl/katolickie-liceum-ogolnoksztalcace-w-opolu-otrzymalo-dzisiaj-imie-sw-stanislawa-kostki/ar/c5-15186800

http://doxa.fm/aktualnosci/region/liceum-katolickie-w-opolu-zyskalo-patrona/

https://ekai.pl/katolickie-liceum-ogolnoksztalcace-w-opolu-otrzymalo-imie-sw-stanislawa-kostki/