Nasza drużyna wygrała finał debat oksfordzkich!

Nasi maturzyści, po wielu tygodniach merytorycznych przygotowań, wizyt studyjnych i spotkań, zwyciężyli w finałowej rywalizacji w turnieju debat oksfordzkich, organizowanych w ramach projektu „Wojna, niewola i potyczki na słowa”. 

W wyniku losowania zdecydowano, że zadaniem będzie obrona tezy: „Powinnością polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej było uniknięcie niewoli za wszelką cenę”. Jak się okazuje, zaangażowanie, pasja do zdobywania wiedzy i dociekliwość uczniów, a także życzliwość i wsparcie opiekuna, p. Elżbiety Stanek przyniosły oczekiwane rezultaty. Drużyna mówców z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK przedstawiła najbardziej przekonujące argumenty i zdaniem sędziów zasłużyła na zwycięstwo.

Wśród osób oceniających intelektualne potyczki młodzieży znaleźli się specjaliści różnych dziedzin: prof. Danuta Kisielewicz – historyk i politolog, dr Marcin Pietrzak – filozof i etyk, Katarzyna Zawadzka – dziennikarka Radia Opole oraz Jacek Ruszar – przedstawiciel Fundacji Polska Debatuje. Nad sprawnym przebiegiem debat czuwała, jako marszałek, Julia Policht.

Projekt „Wojna, niewola i potyczki na słowa” został dofinansowany z programu „EDUKO – BARDZO MŁODA KULTURA 2019-2021 – OPOLSKIE”. Realizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół CMJW, a partnerami przedsięwzięcia, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Publiczne Przedszkole w Łambinowicach oraz uczestnicy: Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III w Opolu, Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Opolu, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza z Kluczborka i I Liceum Ogólnokształcące z Namysłowa.

Źródło zdjęć: CMJW