(Kulturalnie) idziemy na wagary!

Klasa pierwsza znalazła sposób, jak spędzić Dzień Wagarowicza w miłym towarzystwie i w inspirujący sposób, a przy tym nikomu się nie narazić i nie nagiąć szkolnych zasad. Na „legalne” wagary udaliśmy się do centrum miasta z zamiarem poszerzania horyzontów i odkrywania uroków Stolicy Polskiej Piosenki. Zaczęliśmy od zwiedzenia Wieży Piastowskiej. Wirtualny spacer i widok panoramy Opola okazał się oszałamiający – mieliśmy szczęście, bo na bezchmurnym niebie świeciło słońce, a w tle dostrzegliśmy Górę Świętej Anny i malownicze Góry Opawskie. Oko w oko spotkaliśmy się z księciem, obejrzeliśmy rekonstrukcje obiektu sprzed lat w kontekście istniejących wówczas w naszym mieście budowli (choćby monumentalnej synagogi żydowskiej ). Dało się słyszeć jęki skazańców, którzy w wieży oczekiwali na książęce wyroki, popiskiwania gryzoni i przejmujące odgłosy bitewnych starć wojów księcia z okrutnymi najeźdźcami. Po zdobyciu wieży wypatrzyliśmy nasz kolejny cel – Muzeum Polskiej Piosenki. Zwiedzanie nowoczesnej ekspozycji zajęło nam niemalże trzy godziny. Każdy z nas powrócił na moment do krainy dzieciństwa, przypomniał sobie choć na chwilę szlagiery nucone w czasie rodzinnych uroczystości. Odbyliśmy pasjonującą podróż po historii polskiej muzyki, począwszy od lat 20. Raz jeszcze wysłuchaliśmy festiwalowych przebojów i ambitniejszych, alternatywnych propozycji, obejrzeliśmy fragmenty koncertów i reportaże telewizyjne. Interaktywna koncepcja muzeum stwarza możliwość przymierzenia strojów gwiazd, nagrania własnej piosenki w muzycznej budce czy zrealizowania marzeń o choćby chwilowej sławie w strefie klakierów. W tym miejscu naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy serdecznie, a my tymczasem już planujemy kolejną „kulturalną” wędrówkę.